durere de san

Boli genitale feminine

Postata de alexia36 cu 12 ani in urma.

De o luna si ceva am dureri la sinul drept in momentul cind ma ating.Durerea a debutat cu senzatia de arsuri si durere a oaselor pieptului.Acum mi-a mai trecut dar cind ma ating tot simt o usoara durere si discomfort.Am slabit in 2 luni cam 8-9kg si ma gindesc sa nu fie vreo dereglare hormonala in urma regimului dar as dori din suflet si un sfat sau o parere cam ce as putea face pina voi ajunge in tara caci momentan nu pot sa merg la vreun cosult.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Simptomele pe care le-ai descrie pot avea mai multe cauze, de la dereglări hormonale pana la inflamatii sau infectii mamare. Pierderea in greutate poate fi, de asemenea, un semnal de alarma. Ar fi recomandat sa consulti un medic cat mai curand posibil, mai ales daca aceasta durere persista. Intre timp, poate fi util sa-ti monitorizezi simptomele – daca apare o umflatura sau daca durerea se agraveaza, trebuie sa te adresezi medicului de urgenta.

In plus, nu uita sa te autoexaminezi. Examinarea sanilor la domiciliu este foarte importanta in detectarea timpurie a bolilor de san.

Pe linie larga, alimentatia sanatoasa, stilul de viata echilibrat si odihna suficienta sunt de asemenea esentiale pentru sanatate in general.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cauzele-aparitiei-durerilor-de-sani_17569