Dupa avort

Boli genitale feminine

Postata de Ionny cu 12 ani in urma.

As mai avea o intrebare.Ac***a in vedere ca am 17 ani si sunt inca in curs de dezvoltare,acest avort provocat poate sa schimbe cu ceva acest lucru?Adica dupa acest avort voi inceta sa ma mai dezvolt,sa se dezvolte colul uterin si alte organe?Sanii de exemplu vor inceta sa se mai dezvolte?Pot aparea probleme in viitor din cauza faptului ca am facut avort la o varsta atat de m

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Este posibil sa iti fi afectat fertilitatea, adica posibilitatea de a mai avea copii. In rest fizic dezvoltarea nu este afectata in principiu. Este posibil sa apara anumite dereglari hormonale dar ar trebui sa fie reversibile. In schimb ac***a in vedere ca banuiesc ca ai avut contact sexual neprotejat, risti sa iei sau sa fi luat o boala cu transmitere sexuala, care sa te afecteze fizic si care sa afecteze si ea la randul ei fertilitatea. Pacat ca nu ai folosit prezervativ, ar fi fost atat de simplu... Cu 3 lei nu treceai prin asa ceva. Sau daca s-a rupt, exista pastila de a doua zi. Dar banuiesc ca asemeni multor tinere, ai folosit metode "naturale" sau deloc. Offffff....Macar sa fie invatatura de minte.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca ai fost in stare sa ramai insarcinata la 17 ani inseamna ca esti destul de dezvoltata... deci nu treuie sa-ti mai faci griji...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum a scris si Iuli, riscurile sunt de alta natura cum ar fi bolile cu transmitere sexuala, influentarea fertilitatii, dereglari hormonale, etc., cat despre incetarea dezvoltarii nu se pune problema.
pentru mai multe informatii despre avort, puteti citi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-provocat-pierderea-provocata-a-sarcinii_1050

va urez o zi buna

Raluca Archip

acum 12 ani

intrebarile tale sunt legate de cum vei arata? daca iti mai cresc sanii sau poate nu?.... imi pare rau... trebuia sa faci un pas mare in maturizarea ta... pune-ti mai bine intrebarea " cum sa te protejezi" ... stai linistita sanii cresc...