După raclaj de polip cervical, este normal venirea menstruației la termenul de dinaintea raclării?

Boli genitale feminine

Postata de VioG cu o luna in urma.

Pe 8 august mi s-a extirpat un polip cervical de pe colul uterin, pe 10 august trebuia să îmi vină menstruația normal. După extirparea polipului a doua zi dimineața am avut o ușoară tentă de sângerare de culoare roze, la momentul externării aproape că nu a mai fost nimic,de la ora 12 până la ora 18 tamponul a fost alb imaculat, la ora 18 am început să sângerez exact ca la menstruație, culoare roșu închis, flux normal de sângerare. Este ok și normal să vină menstruația după raclajul respectiv, perfect la termen? Aștept un răspuns, mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Da, este complet normal ca menstruatia ta sa vina la termen dupa raclajul de polip cervical. Acesta este un tip de interventie chirurgicala minora care nu ar trebui sa afecteze ciclul menstrual. Sangerarea usoara pe care ai experimentat-o imediat dupa procedura este, de asemenea, normala si de asteptat. Este posibil ca sangerarea sa fi inceput ca un efect secundar al interventiei chirurgicale, si apoi sa fi continuat in mod natural odata cu inceperea menstruatiei tale. Daca sangerarea persista sau daca iti cauzeaza vreun disconfort, ar fi bine sa programezi o vizita la medicul tau. Asadar, nu trebuie sa iti faci griji - pare ca totul a decurs normal dupa procedura.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/indepartarea-polipilor-cervicali_1090