diufaston

Boli genitale feminine

Postata de membru287922 cu 9 ani in urma.

Buna ziua!
Am luat duphaston , la sfatul medicului, pentru reglarea ciclului. Vreau sa ramin insarcinata si de citiva ani buni nu/mi reuseste. Am administrat cite o pastila din ziua a 16 pina pe 10 zile. A mai luat cineva in asa mod? a ramas insarcinata?
Problema e ca am luat asa august, septembrie, octombrie, noimbrie. Decembrie nu am mai luat si in ianuarie nu mi/a venit menstruatia. Pe 6 cind trebuia sa/mi vina am facut un test de sarcina si a iesit negativ. menstruatia intirzie de o saptamina.
Sa fie vorba de o sarcina? as fi extrem de fericita!!! ce sa fac ca sa ramin insarcinata?

Raspunsuri (6)

luminita270

acum 9 ani

Duphaston-ul de ce s-a prescris? Ce dg ati avut? Chist ovarian? Daca ciclul menstrual nu este regulat,puteti face un test de ovulatie si analize hormonale.

membru287922

acum 9 ani

Mi s/a prescris duphastonul pentru reglarea menstruatiei...cam asa ceva mi s/a explicat, pentru ca sarcina nu poate aparea daca menstruatia nu este regulata, iar duphastonul nu afecteaza nici intr/un caz daca in timpul administrarii apare sarcina. Analizele au aratat ovarele fara chisturi, chiar daca au fost. Mi/a prescris luarea pastilelor din ziua 16 timp de 10 zile, cite o pastila.

luminita270

acum 9 ani

Asa este,daca CM este neregulat,aparitia unei sarcini este greu de precizat. Atentie,daca esti fumatoare,lasa tigarile,Duphaston-ul,ca si Utrogestanul,poate provoca neplaceri in organism,incearca sa te hidratezi bine si sa mananci normal. Testul de sarcina mai poate astepta inca o saptamana.N-ar strica o alta parere a altui medic sau poti merge intr-un Centru de planing familial.O eco transvaginala ai facut?

membru287922

acum 9 ani

Multumesc de sfaturi. In perioada asta de depresie a mea din cauza ca nu apare sarcina multasteptata, se mai adauga si stresul, probabil. Am un lucru stresant, sint si o fire emotiva...Da am facut eco...doctorita nu a vazut nimic anormal, deci a ramas la solutia care am expus/o mai sus. Nu mai stiu ce sa fac! imi doresc foarte mult un bebe. Am luat 4 luni preparatul, cu el menstra vine la timp, dar totusi...nici un rezultat.
Mai ales ca ultima luna preparatul nu l/am luat respectiv nici menstra nu a venit.

luminita270

acum 9 ani

O sa vina bebelica,vei vedea. Cel De Sus are grija sa aseze lucrurile asa cum trebuie si cand trebuie. Bafta multa!

membru287922

acum 9 ani

Multumesc pentru incurajare, f mult multumesc. M/ar interesa daca a avut cineva problema mea, sau o are, si care a fost solutia.
Nu mai stiu ce sa fac...