dimensiuni uter

Boli genitale feminine

Postata de florentina146 cu 12 ani in urma.

Ma numesc MANESCU Florentina si in urma cu cateva zile am fost la un echo deoarece simt o durere abdominala iar rezultatul este urmatorul .ANEXA DREAPTA 32/20 cu foliculi de 14 mmm, ANEXA STANGA-FORMATIUNE CHISTICA DE 6/4.5 UTER 75/35/46. Este normala dimensiunea uterului ?iar acea formatiune chistica ce forma de tratament se poate folosi? Multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Nu ati precizat daca ati nascut (la femeile care au avut o sarcina uterul este un pic mai mare, caci nu mai revine niciodata la dimensiunea initiala) insa dimensiunea uterului dvs este normala (din cate stiu uterul are intre 6 si 8 cm inaltime, al dvs are 7,5, si 3-4 latime, deci este normal). Pentru formatiunea chistica, daca este de natura hormonala, este necesar sa mergeti la medicul endocrinolog care va va prescrie, probabil, pastile antinconceptionale timp de cateva luni, pana la disparitia chistului, daca va considera acest lucru necesar (si dupa efectuarea analizelor hormonale).

florentina146

acum 12 ani

Multumesc mult pt. raspuns da am un baietel de 6 ani

Utilizator11563038409

acum 4 ani

Ar trebui sa te consulți cu medicul tau. Dar formațiunea chistica de 60 mm este probabil tratabilă. Eu la 13 ani am avut un chist ovarian de aproape 10 cm și a fost nevoie de operație urgentă . Îți recomand sa te mai sfătuiești cu medicul tau , el știe cel mai bine dacă este uterul puțin mărit