Diagnostic histopatologic

Boli genitale feminine

Postata de ANCA23141577 cu 14 ani in urma.

Imi puteti spune va rog cat de grav este diagnosticul histopatologic al mamei:,,adenocarcinom endometrial intramucos de tip endometrioid,grad II de malignitate histologica (sistem de gradare FIGO)(greu de gradat,tumora prezentand zone extinsa de autoliza)cod M-8380/3.
Tumora nu infiltreaza miometrul si nici celelalte structuri anatomice examinate.
Leiomiom uterin intramural, fara atipii.cod M8890/0
Hiperplazie complexa cu atipii de endometru.
Hiperplazie adenomatoida de glande endometriale, fara atipii.
Daca se poate,as dori cat mai multe pareri.Va multumesc frumos.

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar, cred ca cel mai in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare este un specialist
Multa sanatate

elga50

acum 14 ani

Printre altele...citeste aici si in general esti pe un site medical...ia fiecare termen in parte si cauta-l cu Google. Te vei lamuri in final. [url]http://sfatulmedicului.ro/index.php?module=searchSphinx&category_id=0&words=leiomiom+uterin[/url]

Adrienne

acum 14 ani

Este rezultatul in urma interventiei chirurgicale ? ca nu se intelege. Daca "da " este clar cancer de endometru, stadiul II, urmeaza tratament de chimio sau radioterapie,la indicatia radioterapeutului. Multa sanatate !