Diabetul si viata sexuala

Boli genitale feminine

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

si eu am diabet si ma confrunt cu mai multe probleme cum ar fi apetitul sexual este scazut iar eu trebuie sa ii tin ritmul sotului suntm tineri si nu vreu ca relatia mea sa fie afectata deeacea ce pot face?

Raspunsuri (1)

acum 15 ani

Buna Cristina,

Este foarte important sa determeni cauzele pentru care te confrunti cu apetit sexual scazut.

Aceasta problema este des intalnita in cazul persoanelor diabetice si poate fi determinata de:
Cauze fizice: senzatie de oboseala, pe care poti sa incerci sa o combati printr-un program suficient de somn, plimbari in aer liber, etc., insuficienta lubrifiere a vaginului, pentru care exista ca si solutii lubrifiantele.
Durerile in timpul actului sexual (comune in cazul femeilor diabetice) duc la crearea unor probleme pe fond psihic: teama si in cele din urma refuzarea actului sexual.

Cea mai buna recomandare este sa faci un examen ginecologic pentru a te asigura ca esti in regula din punct de vedere fizic.
Scaderea apetitului sexual poate fi cauzata de anumite infectii/probleme locale ce duc la disparitia placerii sau la un act sexual dureros.

Daca examenul ginecologic dovedeste ca nu exista nici o problema locala, lipsa dorintei sexuale are cauze psihice.

Daca nu esti dispusa sa discuti cu un psiholog, atunci trebuie sa incerci sa rezolvi impreuna cu sotul tau aceasta problema: incearca sa determeni:
- perioada de timp de cand a disparut sau s-a diminuat dorinta sexuala;
- schimbarile care au avut loc in viata voastra in ultimul timp;
- daca esti mai stresata in ultimul timp;
- daca intre tine si sotul tau exista aceleasi sentimente si gesturi de afectiune ca si pana acum, etc.

Discuta cu sotul tau si incearca sa-i sugerezi sa te surprinda cu gesturi placute, sa-ti acorde foarte mare atentie si sa regasiti impreuna dorinta de alta data.

Multa bafta!