Despre testarea HPV ?

Boli genitale feminine

Postata de MembruMobileApp1507054687 cu 6 ani in urma.

BUNA ZIUA ! Am avut niste probleme astfel incat am ajuns la ginecolog ,unde mi-am facut analizele ( papa nicolau si examenul de secretie + transvaginala ) ... Analizele au iesit bine , o perioada am crezut ca mi-am revenit , dar surpriza mare a fost sa descopar ca am tratat doar efecrul nu si cauza , deoarece am ajuns de unde am plecat .
PROBLEmele incep prin durere acuta de ovar ( atat de acuta incat nu mai pot merge ) care trece dupa 2 antiinflamatoare ( supozitor ) , problema este dupa ce trece durerea ... La o zi maxim 2 apare secretie alba foarte densa ( ca o guma de mestecat ) care apare doar o data maxim de 2 ori pe zi dar ma curat foarte greu fiind lipicioasa , mancarimi si usturimi in zona intima , mai nou mi-a aparut ca o ALUNITA pe clitoris ( nu doare nu ustura nu provoaca mancarimi , nu este iesita in relief ) . Nu stiu ce sa ma mai fac deoarece nici macar nu ma mai pot sterge cand merg la baie , doar tamponez , si de preferat doar acasa folosesc baia pt ca daca nu ma si spal mancarimile si usturimile sunt mai intense . ( Mi-am provocat rani de la stersil cu hartia igienica si de aceea am recurs doar la tamponare / dus )
Desi secretia si papa nicolau ai iesit bine , imi fac griji ...
Credeti ca ar trebui sa fac si un test ADN Human Pepilloma Virus ( HPV ) ?
Se poate face acest test cu trimitere de la medicul de familie ? Sau este decontat de casa de asigurari ?!
Astept un raspuns cat mai urand . Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articole de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816
//sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816