Dereglari menstruale

Boli genitale feminine

Postata de lorexandra26 cu 9 ani in urma.

Am 24 de ani, nu folosesc pilule contraceptive, nu am facut niciun avort sau copil. Sunt la menstruatie de 16 zile. Primele zile din aceasta, am considerat ca sunt normale si ca s-a intamplat sa imi vina pur si simplu mai devreme (la 23 de zile), dar dupa menstra normala, am avut o "pauza" de 2 zile dupa care a continuat timp de 16 zile. In perioada simptomelor pre- menstruale am probleme cu acneea insa, acum sunt mai mari ca de obicei.
In decembrie am avut o problema similara si mi s-a recomandat Ciprinol, dar efectele secundare m-au cam speriat. Antibioticele ajuta? Este o dereglare hormonala sau ar trebui sa ma astept la ceva mai rau?

Raspunsuri (3)

andrame 87

acum 9 ani

Ar trebui neaparat sa faci un test papanicolau, eu am neglijat aceste simptome nu o luna, ci ani, si m am trezit cu hpv.

Andreea

acum 9 ani

Probabil este o dereglare hormonala. Am avut si eu aceeasi problema ca tine, insa la mine a fost o perioada mai indelungata(cateva saptamani, daca nu luni). Am consultat mai multi medici si mi s-a recomandat Microgynon cate 4 pastile pe zi, si am vazut ca au avut efect. Este posibil sa ai ovar polichistic. Ar trebui sa consulti un medic.

lorexandra26

acum 9 ani

M-a linistit putin raspunsul tau, multumesc.