dereglare hormonala

Boli genitale feminine

Postata de mady-ioana cu 12 ani in urma.

buna! am o nelamurire.
de ceva timp imi simt capul umflat si ma cam dor ovarele,am intrebat in jur si toti mi-au spus ca e din cauza faptului ca nu am raport sexual de un an si am o dereglare hormonala. o fi asa? ce pot medicament pot lua pt aceasta dereglare? multumesc anticpiat..

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

In primul rand nu vad de ce si cum stiu cei din jur ca dvs nu ati avut raport sexual de un an. Dereglarea hormonala poate aparea indiferent de activitatea sexuala, nu are legatura, atata timp cat multe femei fara partener nu au astfel de probleme si dimpotrova, femei cu viata sexuala normala au diferite probleme. Consultati un endocrinolog si un ginecolog. Prin internet nu poate nimeni sti ce aveti si ce tratament este necesar.

maria p

acum 12 ani

ovarele te pot durea si daca ai racit, nu neaparat de la dereglare hormonala. cel mai bine ar fi, evident sa consulti un medic, sa-ti faci niste analize.

daca ai si probleme cu ciclul, atunci poti sa iei Femicur (obtinut din plante) cate o pastila pe zi, 1-3 luni. regleaza tulburarile de ciclu menstrual, PMS.