De ce simt mereu nevoia de a urina?

Boli genitale feminine

Postata de Ana cu 5 luni in urma.

De 2 saptamanii de cand mi-am inceput viata sexuala,am o senzatie permanenta de urinare si de vezica plina chiar daca am fost in urma cu cateva minute la baie. Plus ca si sotul meu o stare de mancarime in zona genitala. De la ce credeti ca este?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Senzatia constanta de urinare si senzatia de vezica plina, precum si mancarimea in zona genitala pot fi semne ale mai multor probleme de sanatate, inclusiv infectii ale tractului urinar sau infectii cu transmitere sexuala. Este important sa consultati un medic pentru a obtine un diagnostic precis si pentru a discuta despre simptomele dvs. si istoricul medical.

Cu toate acestea, iata cateva lucruri pe care le puteti lua in considerare:

Infectia tractului urinar : Simptomele unei infectii pot include senzatia de urinare frecventa, durere sau arsura la urinare si senzatia de vezica plina. Este posibil sa aveti nevoie de un test de urina pentru a diagnostica infectia si de tratament cu antibiotice daca este cazul.

Infectii cu transmitere sexuala precum chlamydia sau gonoreea pot provoca, de asemenea, simptome precum senzatia de urinare frecventa si mancarime in zona genitala. Pentru diagnostic si tratament, este important sa consultati un medic.

Iritatii sau alergii: Produsele de igiena, detergentii sau lenjeria intima pot provoca iritatii in zona genitala, ceea ce poate duce la senzatii de mancarime sau disconfort. Incercati sa folositi produsele de igiena potrivite si sa evitati lenjeria intima care irita pielea.

Este esential sa nu ignorati aceste simptome si sa cautati asistenta medicala pentru a afla cauza si pentru a primi tratamentul adecvat, daca este necesar. In plus, este important sa discutati deschis cu partenerul dvs. si sa vedeti daca el are si el simptome similare, pentru a putea lua masuri adecvate pentru amandoi.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cum-puteti-scapa-de-infectiile-genitalei_16907

Utilizator21637741092

acum 2 luni

Salut! Pentru soțul tău pot recomanda capsulele Viarex. Este un produs natural pentru bărbați care ajută la îmbunătățirea funcționării sistemului reproducător, elimină toate problemele, adaugă energie și putere masculină. De asemenea, crește imunitatea, astfel încât organismul este mai bine protejat împotriva diferitelor infecții.