daca ma poate ajuta cineva!!

Boli genitale feminine

Postata de caly cu 13 ani in urma.

buna ziua!
imi poate interpreta si mie cineva analizele??
celule superficiale+++
celule intermediare+++
celule parabazale (+)
celule endocervicale ++
granulocite +
histiocite/macrofage(+)
gardanella+++
candida albicans +
papanicolau cII
munchen II
bethesda frotiu reactiv
daca mi-ati putea da varog mai multe detalii despre aceste rezultate.
multumesc mult

Raspunsuri (1)

google

acum 13 ani

Tipul I (C I) = Celulele din secretie sint TOATE normale

Tipul II (C II) = Apar unele celule anormale,dar nu cu aspect de celule canceroase ci mai degraba arata ca niste celule inflamate.Pot semnala de cele mai multe ori existenta unei infectii locale (cervicita).E asa-zisul “frotiu inflamator”

Tipul III (C III) = Celule anormale si aici,dar cu aspect neclar,dubios.Nu par nici maligne dar nici inflamatorii

Tipul IV (C IV) = Apar celule izolate (cite una din loc in loc) cu aspect CLAR de celule canceroase

Tipul V ( C V) = Celule canceroase ingrupuri mari.