Cum se administreaza corect Duphaston?

Boli genitale feminine

Postata de Mihaela cu o luna in urma.

Bună ziua as avea o întrebare cum se ea medicamentele dupfaston pana când vine menstruația și după se întrerupe și după ce trece menstruația la câte zile trebuie luate iar va mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Modul de administrare al medicamentului Duphaston poate varia in functie de simptomele si afectiunea pentru care il folositi. In general, administrarea se face o data pe zi, in a doua parte a ciclului menstrual (dupa ovulatie, aproximativ intre zilele 15 si 25 ale ciclului). Se opreste atunci cand incepe menstruatia. Dupa ce aceasta se sfarseste, se reia administrarea la recomandarea medicului. Totusi, va recomand sa consultati medicul sau farmacistul pentru instructiuni specifice legate de utilizarea acestui medicament.

Pentru orice nelamurire sau simptome specifice, va rugam sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu un farmacist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cele-mai-frecvente-afectiuni-genitale-si-varsta-la-care-acestea-apar_6786

Mihaela

acum o luna

Am luat dupfaston din 2017 pana în 2020 și am uitat cum se mai iau