cum scap de anexita?

Boli genitale feminine

Postata de Claudya88 cu 12 ani in urma.

Buna.sufar de anexita de aproximativ 3 luni.Am facut tratament in paralel cu partenerul cu antibiotice Azytrox.dupa acea mi s-a prescris Ketonal si ovule Fluomizil.Durerea a cam disparut dar cand intretin relatii cu partenerul am o usturime ingrozitoare si cand urinez la fel.As vrea sa -mi dati un sfat ce as mai putea lua?Ceva naturist daca se poate.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de evaluat o eventuala infectie urinara, prin realizarea unui sumar de urina si urocultura, si sa va adresati medicului de familie, pentru un tratament corespunzator. incercati sa consumati lichide mai multe, sa evitati frigul si umezeala, mentinerea igienei organelor genitale externe (toaleta locala, mictiune dupa actul sexual)

Claudya88

acum 12 ani

multumesc pt sfaturi.am facut urocultura si mi-a iesit negativ.frigul nu am cum sa-l evit din cauza locului de munca.

Monica

acum 7 ani

Buna ziua am si eu o intrebare am fost la un control ginecologic si nia spus medicul ca am anexita nu am dureri nu am nimic mia intarziuat menstruatia dar acum sunt ok mai este nevoie de tratament?