Cum pou scapa de usturimea labiilor mari fiind in menopauza??

Boli genitale feminine

Postata de Elena Pauna cu 2 luni in urma.

De un an ma confrunt cu un fel de usturime in zona clitoris, vulve,( labiilr mai). Am fost la mai multi doctori, a fost vorba si de vaginita, mi.i s.a spus ca am mucoasa vaginala subtire si atrofica cauzata de lipsa estrogenului. Am luat diferite creme pt vagin, dar si pt zona labiilor, am facut tratament cu laser ,si tratament pt vulva. Imi trece cate o luna dar imi apare iarasi. Momentan i.au ceva pastila pt vagin cu rstradiol, Va rog un sfat .Multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti sunt comune in perioada menopauzei. Lipsa estrogenului poate cauza atrofierea tesutului vaginal, ceea ce poate duce la uscaciune, iritatie si disconfort.

In primul rand, ar fi util sa incercati sa evitati factorii iritanti, cum ar fi sapunurile parfumate, servetelele umede sau produsele de igiena feminina care contin alcool.

Unguentele si cremele vaginale cu estrogen pot ajuta la ameliorarea simptomelor. Daca ati incercat deja aceste produse si nu au fost eficiente, poate ar fi util sa discutati cu medicul despre alte optiuni de tratament. Terapia cu estrogeni sistemici sau terapia hormonala locala pot fi administrate alternativ.

Produsele pe baza de apa sau de silicon pot ajuta la reducerea disconfortului vaginal. Acestea sunt disponibile sub forma de geluri sau lubrifianti si pot fi folosite in timpul raporturilor sexuale sau pe parcursul zilei pentru a ajuta la ameliorarea uscaciunii vaginale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/primele-semne-ale-menopauzei-asupra-pielii-sfaturi-si-remedii_18593
sfatulmedicului.ro/Menopauza/modificari-ale-organismului-odata-cu-instalarea-menopauzei_18949
sfatulmedicului.ro/Menopauza/efectele-menopauzei-asupra-pielii_19127

Elena Pauna

acum 2 luni

....am uiyst sa spun ca am 59 de ani.