Cum pot scapa de aceasta problema?

Boli genitale feminine

Postata de Nely cu 9 luni in urma.

Buna ziua de doua luni ma comfrunt cu o problema ... dupa 10 zile de la mestruatie imi vine dinou dar mai putin si ma tine pana imi vine dinou mestruatia si mestruatia ma tine o saptamana normal nu foarte abundent, am facut control papa nicolau si nu am nimic .. singura explicatie care am primito ar putea fi sarcina extrauterina dar am facut testul si a iesit negativ ... imi spuneti va rog parerea dumneavoastra? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic ginecolog pentru a evalua situatia si a obtine un diagnostic corect. Este posibil sa fie necesare alte teste sau investigatii pentru a identifica cauza acestor schimbari in ciclul menstrual. Daca testul de sarcina a iesit negativ, este putin probabil sa fie vorba de o sarcina extrauterina.

Exista mai multe posibile cauze ale ciclului menstrual neregulat sau modificat, cum ar fi dezechilibre hormonale, stresul, schimbarile in greutate, afectiuni medicale precum tulburarile tiroidiene sau sindromul ovarelor polichistice etc. Numai un medic poate oferi un diagnostic precis si recomandari de tratament adecvate.

Pana mergeti la un consult medical, incercati sa reduceti stresul si sa mentineti un stil de viata sanatos, cu o alimentatie echilibrata si exercitii fizice regulate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504