Cum pot scapă de candidoza vaginală ?

Boli genitale feminine

Postata de Alexandra cu 8 luni in urma.

Buna ziua. După fiecare contact sexual zona mea intimă se umfla, apar mâncărimi, piele roșie, bag ovule polygynax 2-3 zile dispar și după aceea apare din nou. La fel și soțul după contactul sexual i se umfla penisul și apare pete roșii pe prepuț

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Bua ziua,

Candidoza vaginala este o infectie cauzata de ciuperci din genul Candida si poate fi tratata cu succes.

Iata cateva sfaturi pe care trebuie sa le luati in considerare:

1. Mentinerea unei igiene adecvate: spalati-va zona intima cu un sapun neutru si apa calda, evitand utilizarea produselor parfumate sau iritante.
2. Evitati hainele stranse si din materiale sintetice: este recomandat sa purtati lenjerie intima din bumbac, care permite pielii sa respire.
3. Consumati o dieta echilibrata si sanatoasa: uneori, modificarile in alimentatie pot contribui la reducerea infectiilor fungice.
4. Evitati utilizarea de deodorante intime sau tampoane parfumate.
5. Asigurati-va ca partenerul dumneavoastra este tratat corespunzator, deoarece poate exista posibilitatea de transmitere a infectiei recurente.

Este important sa consultati un medic pentru un diagnostic si tratament adecvat, deoarece candidoza vaginala netratata corect poate cauza complicatii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760