Cum pot scăpa fără operație ?

Boli genitale feminine

Postata de Maria Tache cu 5 luni in urma.

Miom subseros hipoecogen de cca 3 cm cu rare calcificări

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In cazul unui miom subseros hipoecogen de aproximativ 3 cm cu rare calcificari, exista cateva optiuni de tratament nechirurgical pe care le puteti lua in considerare:

1. Terapie hormonala: Unele medicamente, cum ar fi contraceptivele orale sau anumite medicamente care reduc productia de estrogen, pot ajuta la scaderea dimensiunii si a simptomelor miomului.

2. Ablarea cu ultrasunete de inalta intensitate (HIFU): Aceasta procedura utilizeaza ultrasunete pentru a distruge sau a dezactiva tesuturile miomului. Este o procedura non-invaziva si se poate efectua sub anestezie generala sau locala.

3. Embolizarea arterei uterine: Aceasta procedura implica blocarea alimentarii cu sange a miomului prin injectarea unui agent embolic in arterele uterine. Acest lucru duce la incetinirea cresterii sale.

4. Tratamentul cu laser sau radiofrecventa: Aceste proceduri distrug tesuturile miomului utilizand laserul sau energia radiofrecventei. Sunt minim invazive si pot fi efectuate in mod ambulatoriu.

Este important sa consultati un medic ginecolog sau un specialist in probleme uterine pentru a evalua optiunile de tratament disponibile si pentru a discuta despre planul potrivit pentru dumneavoastra, in functie de simptomele dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin-una-dintre-cauzele-infertilitatii-feminine_16900