Cum pot scăpa de negi în zona anală exterioară sunt bărbat nu sunt femeie și cum pot scăpa de ei pentru că sunt foarte incomozi ?

Boli genitale feminine

Postata de Radu I cu 8 luni in urma.

Cum pot să scap de negi în zona anală exterioară pentru că sunt foarte incomozi și cu un risc mare de ai putea rupe din greșeală!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Pentru a trata negii in zona anala exterioara, este recomandat sa consulti un medic specialist inainte de a incerca tratamente la domiciliu. Medicul poate determina tipul de neg si poate oferi cel mai potrivit plan de tratament.

Unele optiuni de tratament utilizate pentru negii in zona anala pot include:

1. Medicamente topice: Unele creme sau solutii topice contin substante chimice care pot distruge virusul si negii. Acestea pot necesita aplicare in perioade prelungite de timp si necesita aderarea stricta la instructiunile medicului.

2. Crioterapie: Negii pot fi inghetati prin aplicarea de azot lichid. Aceasta provoaca distrugerea tesutului si eliminarea negilor.

3. Electrocauterizarea sau excizia chirurgicala: In cazurile severe, medicul poate recomanda arderea sau indepartarea negilor prin proceduri chirurgicale. Aceste proceduri sunt cel mai bine efectuate intr-un cabinet medical si necesita anestezie locala.

Este important sa eviti auto-medicatia sau incercarea de a indeparta negii acasa. Incercarea de a rupe sau indeparta negii pe cont propriu poate provoca infectii, sangerari si raspandirea virusului.

De asemenea, in timpul tratamentului, ar trebui sa eviti contactul sexual pentru a preveni raspandirea virusului catre partenerul tau sexual.

In plus, un stil de viata sanatos, sustinerea sistemului imunitar si igiena adecvata pot ajuta la diminuarea riscului aparitiei negilor si a altor infectii genitale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/negii-anali-simptome-cauze-si-tratament_17948