Cum pot afla ce sunt celule endocervicale metaplaziate?

Boli genitale feminine

Postata de Octavia Dobre cu un an in urma.

Papa Nicolau ,mi a iesit modification cellular e reactive si celule endocervicale- metaplaziate reactive,ce inseamna?Multumesc

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Celulele endocervicale metaplaziate sunt celule care apar in colul uterin si care au suferit o schimbare in tipul lor de celula, cunoscuta sub numele de metaplazie. Daca un test Papanicolau arata celule endocervicale metaplaziate, medicul poate recomanda efectuarea unei colposcopii sau biopsii, pentru a examina mai atent tesutul cervical.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Octavia Dobre

acum un an

Multumesc mult pentru raspunsul d voastra,dar tocmai am fost la medical meu ginecolog curant si mi a zis ca Nu e nici o problema,mi a facut si o ecografie transvaginala,a spus ca totul e bine ,mi a recomandat niste ovule Ginosept-G84,credeti ca totusi trebuie Sa mai fac biopsies sau si altceva.Eu am facut si analiza CA 125 si rez este 5,5cu interval de referinta intre0-30,5!Astept un raspuns de la d-voastra va multumesc mult!