culturi col

Boli genitale feminine

Postata de petronela92 cu 15 ani in urma.

care este diferenta dintre analiza "culturi col" si secretia vaginala? Ce poate depista una sau cealalta?

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna,

Din cate stiu eu:

Din examenele din secretii vaginale fac parte:
- Antibiograma - pentru depistarea tulpinilor bacteriene: Enterobacteriaceae, Pseudomonas, Staphylococcus, Enterococcus;
- Depistarea culturiloe de fungi;
- Examen microscopic colorat/nativ
- Fungigrama

In categoria Cultura de Col:
- Examen Babes-Papanicolau (pentru depistarea celulelor anormale din vagin si col uterin, si/sau pentru depistarea unor bacterii, celule fungice, infectii virale uterine;
- Depistarea de streptococ gr.B, Ureaplasma, Mycoplasma
- Depistare Candida

Sper ca ti-am putut fi de ajutor!

Numai bine!

Carmen

acum 13 ani

Buna,

Atunci am si eu o intrebare....cum este posibil ca testul Papanicolau sa iasa prost (respectiv H-SIL), iar ulterior cultura de secretie vaginala si cultura de col sa iasa bine?
Am facut si testul ARN dar inca nu am primit rezultatul. Sper din tot sufletul sa fie bine; sper ca daca a iesit bine cultura de col sa aiba totusi vreo legatura si sa nu am virusul HPV.
Precizez ca am o rana pe col destul de urata.
Multumesc!

IONELA OLTEANU

acum 13 ani

AM FACUT EX DE SECRETIE VAG LA MEDLIFE BUC SI REZULTATUL A FOST :FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FLORA POLIMORFA ( BACILI GRAM POZITIV SI GRAM NEGATIV; RELATIV FRECVENTI COCOBACILI GRAM NEGATIV ). ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS. CE TRATAMENT AR FI BUN PENTRU PB MEA SI CE DIAGNOSTIC AM SAU CE INTERPRETARE ARE REZULTATUL?