CONIZATIE

Boli genitale feminine

Postata de Dan130115310 cu 15 ani in urma.

Buna,am facut o conizatie in data de 05.12.08.primele zile 2 zile am avut o scurgere rozalie dar,acum am inceput sa sangerez destul de mult.Stie cineva e normal sa sangerezi?cam cat timp dureaza sangerarea?Ma sprie desul de tare faptul ca sangerez.Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Dorina6899908

acum 15 ani

BUNA !!! felicitari. Depinde cu ce ti s-a facut conizatia....daca s-a folosit bisturiul cu laser sau electrocauterul ,atunci se efectueaza hemostaza {oprirea sangerarii}.....daca s-a folosit bisturiul rece,una dintre complicatii este sangerarea. Parerea mea este ca, a trecut prea putin timp de la interventie...totusi a fost o operatie, am citit pe forum persoane care au sangerat si o luna. Daca ti se pare ceva in neregula ,mergi la ginecolog....Multa sanatate !!

Monica13121171

acum 15 ani

si eu am fost operata in 2001 in Austria si dupa operatie o saptamina nu am avut deloc singerari,dar am ridicat o cutie de detergent de 4 kg dupa care am facut hemoragie.A fost nevoie de o alta interventie chirurgicala ca sa opreasca singerarea,dar fara rezultat.Am singerat 4 zile excesiv dupa care au cicatrizat rana cu betisoare de nitrat de argint.Ai mare grija cu efortul timp de o luna.Dupa aceea o sa fie bine

andreea265110267

acum 15 ani

si eu am sangerat dupa conizatie 2 saptamani dar cred ca din cauza efortului;l-am carat in brate pe puiutul meu de 7 luni ca atat avea atunci adica toamna trecuta.multa sanatate si liniste sufleteasca.

ioana

acum 12 ani

si eu am facut conizatie si la o saptamana jumate am inceput sa sangerez usor apoi intr-o zi mai abundent cam ca la ciclu si la doua sapt de la conizatie am fost la control pentru ca eram ingrijorata de sangerare dar doctorita mi-a zis ca este normal sa sangerez cateodata pentru ca, cade coaja de pe rana si poate aparea sangerare, a zis daca mai apare ca la ciclu sa port tampon si daca este mai abundenta decat la ciclu adica daca este hemoragir sa merg de urgenta la cabinet, .............

DEA

acum 11 ani

fetelor dupa conizatie a-ti intrerupt tratamentul cu antconceptionale sau le-ati luat normal in continuare.

maricica

acum 7 ani

Buna ziua! Pe data de 26.07.2016. am avut interventie pe col -Conizatie- sunt pe tratament cu antibiotic-Augumentin comprimate-5 zile, Arthrotec-75 mg , Poligynax La 8 zile dupa am sangerat ! Sunt cam ingrijorata! daca ati avut acelasi caz, va rog sa-mi spuneti ce ati facut!