Complicatii chist ovarian?

Boli genitale feminine Chisturi ovariene

Postata de isabella.isa cu 7 ani in urma.

Buna seara,

Am facut recent o ecografie abdominala si medicul a descoperit un chist ovarian folicular stang de 20 mm. Care poate fi cauza aparitiei chistului? Am luat timp de 4 ani anticonceptionale orale pe care le-am intrerupt luna trecuta din cauza unor probleme hepatice. Sunt sanse ca sa dispara chisturile de la sine sau doar daca se administreaza un anumit tratament? Deoarece am probleme cu ficatul medicul internist mi-a recomandat sa nu iau nici un fel de medicament, in special sa evit anticonceptionalele.
Va cer parerea deoarece cred ca abia la inceputul anului viitor ma va putea primi medicul ginecolog.

Raspunsuri (1)

isabella.isa

acum 7 ani

Am uitat sa precizez faptul ca in urma cu 2 ani am facut o ecografie transvaginala si medicul ginecolog mi-a spus ca nu am nici o problema medicala. E posibil ca ginecologul sa nu fi observat chistul? Sau a aparut doar dupa acea ecografie?