colpita micotica

Boli genitale feminine

Postata de miresiady cu 14 ani in urma.

as dori sa stiu mai multe detalii despre colpita micotica,este eficient numai un tratament cu clotrimazol ovule si crema?

Raspunsuri (3)

de pe net

acum 14 ani

Candidoza vaginala (Colpita micotica)

Ciupercile în cantitate redusă populează frecvent vaginul normal. Multiplicarea lor excesivă poate conduce la o infecţie micotică, denumita micoza sau pop**ar candidoza.

Candidoza vulvo-vaginală este cauzată de obicei de Candida albicans, dar ocazional poate fi cauzată de alte specii de candida sau alţi fungi. Se estimează că 75 % din femei vor suferi de cel puţin un episod de candidoză vulvo-vaginală în viaţă, iar 40–45 % vor fi afectate de două sau mai multe episoade.

Simptomele candidozei vaginale sunt

* secreţie vaginală albă, brânzoasă
* congestie şi durere la nivelul vulvei
* prurit intens (mâncărime)
* contact sexual dureros (dispareunie)
* dureri la urinat (disurie)

Candidoza vaginala nu este de regulă transmisă pe cale sexuală. Ea este de obicei cauzată de

* administrarea de antibiotice
* sarcină
* diabet zaharat
* anemie prin deficienţă de fier (anemie feriprivă)
* căldură excesivă perioade îndelungate
* transpiraţie perioade îndelungate

Unele femei prezintă candidoza vaginala frecventa fără o cauză evidentă.

Tratamentul candidozei vaginale

Candidoza vaginală se tratează cu medicaţie specifică anticandidozică, prescrisă de medic. De regulă se recomandă irigatii vaginale cu solutii antimicotice, urmate de introducerea de ovule intravaginale, iar în cazurile uşoare o singură cură este suficientă. Suplimentar se poate prescrie un unguent antimicotic pentru aplicaţie la nivelul vulvei sau se poate prescrie o medicaţie orală antifungică.

Se recomanda tratarea ambilor parteneri sexuali. Partenerul va face spalaturi cu solutie antimicotica urmate de aplicarea unui ungunet antimicotic.

Unguentele antimicotice pot fi utilizate in siguranta si in timpul sarcinii, dar medicaţia orala trebuie evitata.

Victor Richard

acum 14 ani

Tratamentul trebuie facut in urma analizei de secretie vaginala si a fungigramei, nu faceti tratamentul dupa ureche, sau a informatiilor de pe internet, nu orice tratament este indicat in fiecare afectiune.

ioana

acum 9 ani

Clotrimazol 100 mg se poate adiministra in ultimele zile de ciclu cand sangerarea este putina?Am fost diagnosticata cu colopita micotica. Multumes