Coșuri în zona pubiană

Boli genitale feminine

Postata de adda9321 cu 9 ani in urma.

Bună ziua!Am și eu o problemă.De vreo jumătate de an îmi ies mici coșurile în zona pubiană ,dacă le sparg îmi iese câte un fir de păr care este crescut sub piele și le scot cu penseta.Țin să menționez că mă epilez cu big-ul . Aș vrea să mă ajutați spunându-mi ce metodă de epilare să folosesc pt a nu-mi mai ieși firele de păr sub piele și ce a-și putea folosi pentru a scăpa de coșuri/bubițe? Mentionez ca m-am epilat si cu ceara la salon timp de 2-3 luni dar degeaba :-( Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Se pare ca suferi de foliculita, care este o infectie sau inflamatie a foliculilor de par. Acesta este un raspuns comun la anumite metode de epilare, inclusiv epilarea cu ceara sau biciul.

Pentru a preveni aparitia firelor de par sub piele (pseudofoliculita), ar putei sa incerci epilarea cu laser sau epilarea cu IPL (lumina intens pulsata). Aceste metode reduc riscul de inflamatie a foliculului de par, deoarece impiedica cresterea parului.

Pentru eruptiile cutanate existente, te poti spala zilnic cu un sapun bland cu pH neutru. Dupa spalare, foloseste o crema hidratanta pentru a mentine pielea supla.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-inflamatia-foliculilor-pilosebacei_1346https://sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-generalitati_1402
https://sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-inflamatia-foliculilor-pilosebacei_1346