citologie modificata

Boli genitale feminine

Postata de ellykah cu 14 ani in urma.

Luna trecuta mi s-a descoperit o rana pe col cauzata de infectia cu trichomonas. La testul PAP au iesit celule tip 3. Am urmat tratament cu Atrican(eu si sotul), ovule Fluomizin si antiiflamatoare. Luna aceasta am repetat testul, trichomonas absent, insa citologia consta in C3 si pe o sectiune C4. Mi s-a prescris Cervugid, Tratul fiole(antiinflamator) si amoxicilina(eu si partenerul). Nu mi s-a recomandat colposcopie sau biopsie. Am 24 de ani. Este posibil sa fie vorba despre cancer sau citologia este modificata datorita infectiei cu trichomonas?

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Colposcopie cu biopsie[ar fi f. bine de facut la un PN 3-4],nu trebuie sa-ti fie recomandata, mergi la un cabinet particular unde, ceri tu aceste analize contracost. Nu are cum sa te refuze. Mai bine sa fie totul Ok,decat sa te trezesti mai tarziu ca a avansat. Multa sanatate !

ellykah

acum 14 ani

Si sa astept sa termin tratamentul cu Cervugid sau sa fac biopsia in timpul tratamentului? Ma gandesc sa nu iasa modificat rezultatul testului din cauza Cervugidului...

llkl

acum 14 ani

m

llkl

acum 14 ani

COLPOSCOPIA ESTE OBLIGATORIE DE EFECTUAT. TRICHOMONASUL NU DA MODIFICARI CELULARE PRECANCEROASE (SUSPECTE). APARE DOAR O MODIFICARE CELULARA REACTIVA. PENTRU UN DIAGNOSTIC PERCIS SI CORECT SE RECOMANDA TRATAREA TRICHOMONASULUI URMATA DE REPETAREA TESTULUI BABES PAPANICOLAU. MODIFICARILE CELULARE PRECANCEROASE SUNT DATE IN CELE MAI MULTE CAZURI DE HPV. TREBUIE EFECUAT UN TEST DE IDENTIFICARE A TULPINII A ACESTUI VIRUS. ESTE INDICAT SA NU TRATEZI CU INDIFERENTA ACEST REZULTAT. DUPA EFECTUAREA TRATAMENTULUI CU CERVUCID OBLIGATORIU SE EFECTUEAZA COLPOSCOPIE UMATA DE O BIOPSIE DE LA NIVELUL "RANII" LA NEVOIE.

Utilizator11565252953

acum 4 ani

Ce inseamna PT2 NO G2 rezultat biopsie colon?