Cine ma poate ajuta ??

Boli genitale feminine

Postata de Mary cu 4 luni in urma.

De doua luni is născuta și o apărut albeața pe pe valvele genitale și am mâncărimi in aceea zona , ce ma sfatuiti ?? Sa fie candidoza ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi asociate cu candidoza vaginala. Candidoza este o infectie fungica cauzata de excesul de ciuperci Candida albicans in zona vaginala. Va recomandam sa consultati un medic ginecolog pentru a avea un diagnostic corect si pentru a primi tratamentul adecvat.

Medicul va poate prescrie medicamente antifungice sub forma de ovule, creme sau comprimate, in functie de severitatea infectiei. In plus, este important sa mentineti o igiena intima adecvata, sa evitati utilizarea sapunurilor parfumate sau iritante si sa purtati lenjerie intima din bumbac pentru a permite aerisirea zonei.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza-si-de-ce-reaparei_18700