chisturi dureroase la ambii sani

Boli genitale feminine

Postata de StefaniaG cu 12 ani in urma.

acum o luna mi-a aparut o mica umflatura dureroasa la un san.am fost la ginecolog si mi-a spus ca am chisturi la ambii sani.si mi-a prescris Femicur pentru 3 luni.asta dupa doar o palpare.sunt putin speriata asa ca mi-am programat o mamografie la o clinica particulara.precizez ca am 24 de ani si nu am fost niciodata insarcinata.deabea peste o luna am programarea la mamografie.pana atunci sa continui tratamentul cu Femicur?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

La varsta aceasta nu se face mamografie, ar insemna o iradiere inutila, tesutul mamar fiind prea dens. Se face ecografie mamara. De aceea nu este o idee buna ca fiecare sa isi faca analize pe cont propriu, fara un sfat medical. Anulati deci programarea. Daca folositi anticonceptionale, fenomenul este provocat de ele si trebuie intrerupte. Daca nu, nodulii sunt pe baza hormonala si trebuie consultat si un endocrinolog.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Va sfatuiesc sa efectuati mai degraba o ecografie mamara ( depisteaza leziunile la nivelul sanilor cu structura predominent fibro-glandulara , fiind metoda de prima intentie pentru investigarea mamara la femeile tinere, inaintea varstei de 40 ani); O expunere radiologica , ca in cazul mamografiei poate avea efecte secundare (asupra fertitlitatii) la o persoana sub 25 ani.