chist

Boli genitale feminine

Postata de membru220557 cu 10 ani in urma.

buna. daca mi-a iesit CA125 50.32 ce e de facut?
mentionez ca am 37 de ani si am un chist de 7,5/7 cm pe ovarul stang, iar la glanda mi-a fost gasit un mic chist tiroidian 0,31/0,19cm. ce e de facut?

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

CA 125 este un marker utilizat pentru evaluarea raspunsului la tratament al cancerului ovarian - scaderea sa indica un raspuns bun la terapie

diagnosticul de cancer NU se pune doar pe valori crescute ale acestui marker, intrucat el creste si in alte afectiuni benigne - endometrioza, pancreatita, sarcina, boli hepatice, boala inflamatorie pelvina, etc

doar 3% din femeile cu niveluri crescute ale CA 125 au intr-adevar cancer ovarian

o valoare a CA 125 de peste 65 in asociere cu depistarea unei mase ovariene se asociaza cu prezenta cancerului in peste 80% din cazuri

trebuie sa discutati cu un ginecolog / oncolog; acel chist ovarian ar trebui supravegheat sau necesita investigatii ulterioare; aceasta decizie trebuie sa ia in considerare si factorii dumneavoastra de risc - varsta, istoric familial, antecedente obstetricale, fumatul sau expunerea la toxice, etc precum si anumite caracteristici anatomo patologice ale chistului (de ex: aspectul ecografic)