chist si lichid in sac de douglas

Boli genitale feminine

Postata de Victoria Iulia cu 12 ani in urma.

am 21 de ani si in septembrie mi-a descoperit colectie lichidiana in douglas si formatiune chistic ovariana in douglas,pe urma am fost la ginecolog mi-a zis ca am o formatiune de ecogenitate mixta cu diametru de aprox 50 mm cu aspect de chist dermoid,pe urma am zis sa mai vad si parerea altui ginecolog,unul dintre cei mai buni din orasul in care locuiesc, diagnosticul a fost; ovar drept 39/25/27mm cu un corp galben de 26 mm si lama lichidiana transonica in douglas. mi-am facut analiza de urina in care s-au gasit hematii si leucocite,am fost la urolog,mi-a facut si el ecografie si a vazut un chist,mi-a dat sa imi fac alte analize,la urocultura nu s-a gasit nimic...intrebarea mea este..ce am? trebuie operatie ?multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un chist ovarian functional, in absenta unei simptomatologii (dureri pelvine, modificari ale ciclului menstrual, cresteri in greutate,mictiuni frecvente, sangerari vaginale abundente) ar trebui supravegheat prin ecografie, pentru maririle de volum.

Utilizator11582739745

acum 4 ani

Eu am avut chisturi pe amandoua ovarele si am facut lichid in sacul douglas si sau format si noduli .Am fost operata de urgenta cancer stadiul3 asa ca nu lasati sa mai treaca timpul mergeti la un specialist si faceti un RMN

Ema

acum un an

Si cum sunteti după operatie ? Va scos tot banuiesc ? Cum a fost recuperarea? Ce tratament ati primit ? Va multumesc anticipat.