Chist partial solid la 25 ani.Ar putea fi ceva grav?

Boli genitale feminine

Postata de Andreea464 cu 12 ani in urma.

Am 25 ani si in urma cu un an si jumatate am fost operata de asa zis chist dermoid.Aveam foarte mult par in ovar (mi l-a si aratat), insa la anatomia patologica s-a infirmat diagnosticul de chist dermoid.Totusi..aveam par in ovar si un mic chist functional.Acum mi s-a gasit la ecografie un alt chist despre care dna doctor spune ca ar fi solid..dar nici ea nu stie ce e.Mi-a dat cedax,flamexin si sup carpicon si a zis sa mai vin la un control dupa tratament.As vrea sa stiu daca exista ceva mai performant decat ecografia intravaginala si ce anume?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Un chist ovarian functional se formeaza in urma eliberarii ovocitului din foliculul matur, sau cand acesta din urma nu este eliberat. Chisturile ovariene functionale sunt cele mai obisnuite mariri de volum ale ovarelor la femei in perioada fertila.
Daca in urma ecografiei se vizualizeaza un chist ovarian functional care nu cauzeaza dureri severe, se recomanda expectativa. Se examineaza chistul dupa 6-8 saptamani pentru eventuale mariri de volum.