Chist Ovarian

Boli genitale feminine

Postata de MIHAI38117840 cu 15 ani in urma.

As dori sa stiu daca am chist ovarian se scoate ovaru ?
Hemoragie interna este posibil sa se faca de la chist ?
Exista sa se sparga ovarul ?

Raspunsuri (5)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna Florentina
Tratamentele chirurgicale se utilizeaza pentru situati mai grave, nu te speria nu va fi extras decat chistul nu si ovarul.Daca sunt chisturi mici acestea se resorb in cateva luni cu tratament recomandat de medic , in principui anticonceptionale.
Intradevar este posibil sa se produca o hemoragie interna datorita unui chist.
Numai bine

MIHAI38117840

acum 15 ani

multumesc frumos pentru raspuns problema este ca mi sa scos ovarul si am multe semne de intrebare si vreau sa incerc sa aflu ce mi sa intamplat , ma interesa la ce fel de chist se scoate si ovarul se face si hemoragie interna neac***a probleme ginecologice nici sarcini , nici avorturi nici chisturi , Mie medici dupa 2 zile de la operatie cand iam intrebat mi-au spus ca "sa spart ovarul in tine si am avut burta plina de sange " ( cuv doct ) dar pe biletelul de externare imi scrie ca diagnostic " chist ovarian drept hematic eclatat hemoperitoneu " si am multe semne de intrebare si de aceea am nevoie de informatii cine cunoaste pls

Mirela77135961

acum 15 ani

buna,eu la 16 ani am avut un chist...infasurat in jurul ovarului..a trebuit sa-l scoata,sunt sanatoasa tun si am ramas insarcinata de 3 ori...

Miha

acum 11 ani

Mirela77135961 .... unde ti-ai facut operati si cat te-a costat ?

ania

acum 11 ani

am fost operata de chist ovarian eclatat;rezectie partiala ovar drept;drenaj Douglas, as dori sa stiu dupa cant pot ramane insarcinata si in cat timp se va vindeca operatia