Chist ovarian

Boli genitale feminine

Postata de ClairDeLune15 cu 10 ani in urma.

Am chist ovarian stang de 8 cm lungime si 8 grosime.Credeti ca acest chist va afecta si ovarul drept?Deoarece doctorul mi-a spus sa iau anticonceptionale dar pana pe 9 aprilie mai este.Cum creste el cel mai des?Mi-a spus ca daca fac sex nu mai creste asa mult.Am 17 ani.

Raspunsuri (2)

intrebare

acum 10 ani

Chisturile ovariene nu apar pur si simplu ci au o cauza anume. Cauza este sufleteasca/emotionala/psihica.
Cauza este legata de pierderea cuiva drag ( copil, avort, parinte, prieten, sot, caine, animal etc.) sau de senzatia de infertilitate. Pierderea poate sa fie prin deces sau abandon.
Sensul biologic este : chistul suplimenteaza productia de hormoni a ovarului si mareste deci fertilitatea.
La barbate echivalentul este cancerul de testicul sau inflmatia testiculelor.
De indata ce cauza emotionala nu mai este prezenta chistul sau tumoarea dispare de la sine.
Acest lucru este valabil si la cancer ovarian care apare din aceeasi cauza si nu este nimic decat un chist ovarian care in faza de vindecare este eliminat de la sine.
Deci cancerul nu apare decat la suferite emotionale si nu este nimic necontrolat si aleator ci ceva pe care corpul il face in mod necesar si inteligent.

Ti s-a intamplat ceva din lucrurile enumerate mai sus ?

ClairDeLune15

acum 10 ani

Nu :| Poate doar ca am suferit din dragoste dar nu cred ca are vreo legatura.