chist ovarian

Boli genitale feminine

Postata de membru227654 cu 11 ani in urma.

am aflat ca am un chist ovarian de 4 cm ce se poate face?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul este in functie de varsta si la indicatiile medicului ginecolog. Pentru cele de mici dimensiuni se pot tine sub observatie, cu evaluari periodice, in speranta resorbtiei. Altele, pot beneficia de tratament hormonal( anticonceptionale) sau de tratament chirurgical.
Este recomandat sa va consultati cu medicul de specialitate in vederea tratamentului adecvat.

membru227654

acum 11 ani

varsta este de 17 ani si am mers la chirurg si mia dat nospa si nurofen dar de 2 sapt imi e mai rau pe zi ce trece , ma dor si sani, vomit ,,,,

membru227654

acum 11 ani

am 17 ani , si am fost la medicul chirurg si mia dat nospa si nurofen , dar de 2 sapt e mai rau , ma dor sani , vomit , am febra , ce sa fac?

adriana monica13

acum 11 ani

cu anticonceptionale e ok -trei luni si apoi pauza. la mine s-au absorbit cu leacuri babesti. am descoperi ca am chisturi pe ovar cand aveam 14 ani, am urmat un tratament cu progesteron si multe altele, am fost programata pentru laparoscopie dupa ce m-am casatorit, dar ca prin minune chistul cel mai mare a disparut(s-a absorbit), apoi leacuri babesti: