CHIST OVARIAN

Boli genitale feminine

Postata de RIKA cu 13 ani in urma.

De 1 saptamana am fost diagnosticata cu chist ovarian de 5 cm(stang).Mi s-a cerut sa fac o analiza si anume CA 125, analiza care a iesit bine, 15 u/ml(sper sa nu gresesc unitatea de masura) si as dori sa stiu de la d-voastra ce imi recomandati sa fac....? Ginecologul meu mi-a zis ca trebuie sa scot acest ovar...ce trebuie sa fac...nu exista tratament ,sau o metoda prin care sa elimin acest chist. Trebuie sa specific ca sunt de asemenea diagnosticata cu insuficienta renala,hipertensiune arteriala, si am avut in trecut si trei interventii(am fost operata la 6 ani de chist hidatic...liber in abdomen,apendicita si la 18 ani am facut o ocluzie intestinala, boala CHRON ). Astept sa-mi dati un sfat daca se poate la problema legata de chist...ptr. nu as vrea sa pierd ovarul...acum la 28 de ani, stiind ca exista riscul de a nu mai putea face copii.
Multumesc

Raspunsuri (3)

marilu123

acum 13 ani

cauta alt medic in nici un caz nu trebuie sa-ti scoata ovarul, se poate face operatie laparoscopica, dar inainte se face tratament cu anticonceptionale, nu stiu daca la problemele tale poti lua, in nici un caz nu te opera clasic, eu am avut chist de 8 cm si l-au operat laparoscopic fara alte probleme.

Iuli

acum 13 ani

Cu un ovar se pot face copii fara probleme insa CONSULTATI UN ENDOCRINOLOG! Poate fi vorba de o dereglare hormonala perfect tratabila. Nu inteleg de ce sa recomande asa ceva fara sa fi incercat tratament medicamentos in prealabil!

Andrei

acum 13 ani

Intotdeauna trebuie facuta distinctia intre o leziune solida (CA 125 e un marker pentru cancerul ovarian) si un chist, care reflecta in genere o tulburare functionala. N-ar fi rau sa mai cereti o parere.