chist ovarian

Boli genitale feminine

Postata de veronica134 cu 15 ani in urma.

am un chist pe ovarul stang de 2mm.ce tratament pot face sa dispara?

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

Un chist de 2mm, este fff. mic si cu siguranta este un chist functional,care se formeaza de regula,in fiecare luna. In acest caz se urmareste si daca in trei luni nu dispare de la sine sau se mareste,atunci medicul ginecolog iti recomanda tratament, in prima faza, din cate stiu eu ,cu Duphaston, dar cel mai bine este de consultat medicul.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Koto,
La inceput chistul ovarian se tine sub observatie atenta, pentru ca medicul ginecolog sa poata depoista daca e vorba de un chist in cerstere sau se resoarbe.Chisturile mici care nu te deranjeaza se pot retrage.Daca chistul nu se retrage dupa 3 luni, se trece la tratament. Medicul ginecolog e cel care iti recomanada tratamentul, in functie de dimensiunea lui, de vechime, de durrile pe care le ai.
Sanatate maxima!

Amy B

acum 14 ani

Buna!
Ma numesc Badea Ana-Maria si am 13 ani. Ciclul menstrual mi-a inceput pe la finele lui iulie 2009. De cand am inceput 2010, a inceput sa ma doara partea inferioara a cavitatii abdominale, in partea stanga. M-am dus la medic, la ecograf, dar nu prea a vazut ceva bine. Chiar daca gaseste, ce se va intampla? Nu sunt in tema!