Chist ovarian subseros ?

Boli genitale feminine

Postata de Maria Tache cu 5 luni in urma.

Chist subseros vascular în funcțiune de 2 cm

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Un chist ovarian subseros este o crestere anormala a tesutului in interiorul sau pe suprafata unui ovar, care se dezvolta sub seroasa ovarului. Seroasa este un strat subtire de tesut care acopera suprafata ovarului.

Un chist subseros vascular in functiune de 2 cm se refera la un chist ovarian subseros care este alimentat de vasele de sange si masoara aproximativ 2 centimetri in dimensiune. Acest lucru inseamna ca chistul are capacitatea de a se dezvolta si functiona in mod normal, datorita alimentarii cu sange.

Este important sa discuti cu medicul pentru a primi o evaluare adecvata si un plan de tratament, deoarece exista mai multe optiuni disponibile, inclusiv monitorizarea periodica, medicamente sau chiar interventii chirurgicale, in functie de simptomele si caracteristicile individuale ale chistului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/chistul-ovarian-cand-ar-trebui-sa-ne-alarmami_17148