Chist ovarian operat

Boli genitale feminine Insuficienta corticosuprarenala

Postata de Mickyy cu 14 ani in urma.

Am avut un chist mare dar era situat in spatele ovarului... am fost operata paroscopic sincer nu stiu cat de mult ma va ajuta operatia ... vreau sa raman insarcinata .... iar doctori au spus ca ovarul drept este polichistic si ca este mostenit dar .... nu stiu ce sa cred .... credeti ca voi putea face copii ca acum am facut aceasta operatie ??? daca inainte nu puteam acum sper din suflet sa fac un bebe mic ador copiii.

Raspunsuri (5)

dorina2792709

acum 14 ani

Citat:
Am avut un chist mare dar era situat in spatele ovarului... am fost operata paroscopic sincer nu stiu cat de mult ma va ajuta operatia ... vreau sa raman insarcinata .... iar doctori au spus ca ovarul drept este polichistic si ca este mostenit dar .... nu stiu ce sa cred .... credeti ca voi putea face copii ca acum am facut aceasta operatie ??? daca inainte nu puteam acum sper din suflet sa fac un bebe mic ador copiii.

chistul sau boala polichistica(pot fi mai multi), este o boala hormonala.operatia care ati facu-to a fost pentru unul.De aceia medicul va spus ca se vor mai face,pentru ca, dvs. nu tratati cauza. Ce o sa faceti?, va operati decite ori mai apare cite unul? sau tratati cauza. Luati legatura cu un endocrinolog COMPETENTfaceti testele hormonale,se va vedea cauza si tratati.Cred ca este vb. insuficienta corticosuprarenala, analiza ATH este sub limita inferioara (nu produce cortizol) si atunci vi se va face o schema de tratament. Atentie ca, medicatia poate sa fie periculoasa,daca nu sunt teste corecte si un medic f. bun.(uneori se mai dau tratamente dupa ureche), eu am facut ani de zile tratament, intre timp au aparut probleme colaterale destul de urate, Am oprit tratamentele si am consumat produse naturiste de la o firma f. buna. Sunt tratamente pentru reglari hormonale si antinflamatorii naturale.Am scapat si de chist ovarian, boala p[olichistica(am avut unul cat un cap de copil), dar mi-am reglat suprarenala si astfel nu mai am complicatii. Atat tr. alopant cit si cel naturis este de durata.Dar nu mai faceti operatie(bani,durere,sechele si handicap estetic. Ginecologul trebuia sa va tr. la endo.nu la chirurgie dar banii.............Totul este o afacere, oare cine se mai gandeste si la noi................????????.....Un medic competent(daca or mai exista in Romanica, trateaza cauza nu efectele. Vezi la toti agentii de produse naturiste ca, ei nu recomada terapii/efect,Pe cauza.(evident un agent bun si nu un afacerist bun ca si in cazul dvs. A operat si i-a iesit afacerea).Ca o sa mai aveti chisturi........nu-i nik.va mai opereaza.Va face harcea parcea, abdomen=depou de tranvai.

Concluzie mergeti la un spital endo.cautati un medic bun si tratati-va asa cum trebuie.
Un pacient nu trebuie sa de-a crezare primului medic care ii cade in fata, consulta mai multi medici, nu toti sunt profesionisti,chiar daca au facut aceleasi cursuri(unora, leau platit taticul).

serban maria

acum 14 ani

trebuia sa mai aveti rabdare si sa nu mergeti sa va operati.Exista atatea tratamente naturiste care va pot ajuta, ca de ex. female hormone blend, menstra calm ,vitex,sau extractul din mladite de zmeur,numai ca efectele se simt in timp,trebuie facut pana la 2 luni de tratament,pauza ,apoi trebuie reluat.

alin

acum 14 ani

acumun an amfost operata de chisturi la ovare ,exista sansa sa raman mai greu gravida

piupiu

acum 13 ani

Si eu am de facut operatie pt un chist laparoscopic. Spunetimi si mie cum decurge operatia din momentul in care ma internez. Nu am stat niciodata in spital si am emotii. Mi-e frica sa ma duc. Ce sa fac?

Ala

acum 11 ani

Buna in urma cu 3 ani sa depistat ca am chist ovarian folicular pe ovarul sting,m-am internat in spital sa-l scurca fara a decurge la operatie,doar putin sa scurs,am facut tratament cu pastile si nimica,dar eu din ce in ce ma simpteam mai rau deja de un picior nu mai puteam merge aveam niste dureri mari,acum in 8 octombrie 2011 m-am operat si a zis ca e totul bine,de 4 luni incerc sa ramin insarcinata si nimic,sunt plecata din tara si e cam greu cu spitalul,nam fost inca nici la o consulatie,dar ce ma sfatuiti si pe mine,mersi mult..