Chist ovarian la menopauza, optiuni?

Boli genitale feminine Chisturi ovariene

Postata de membru336049 cu 6 ani in urma.

Buna ziua. In urma unor dureri abdominale pe care le acuzam de ceva vreme( cativa ani!) am facut un CT scan in urma caruia s-a descoperit ca am un chist pe ovarul stang de peste 10cm. Celelalte organe sunt fara probleme. Am fost la ginecolog care a recomandat histerectomie totala desi inca nu se stie natura chistului, medicii spun 98% benign(desi inteleg ca nu pot spune cu siguranta pana nu fac biopsie).Solutia mi se pare extrema, nu inteleg de ce sa fie inlaturate ambele ovare si uterul. Am 57 ani, la menopauza de 7 ani, nu am alte probleme medicale, nu am dureri decat din cand in cand, in special atunci cand sunt balonata. Va multumesc. MP

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/histerectomia_1060

Utilizator11597143493

acum 3 ani

Doamna totul bine ați f operație?