chist hematic

Boli genitale feminine

Postata de georgya22 cu 12 ani in urma.

buna. cine ma poate ajuta si pe mine? de la ce anume se formeaza chistul hematic?
am fost azi la un eco si mi-a zis urmatoarele:
UTER:-pozitie-AVF
-diametrul longitudinal-76mm
-diametru transversal- 47mm
-diametrul antero-posterior-35mm
-endometru- H max-9,5mm
-cavitatea uetrina-l. de ....... intrerupta in 2/3 sup a cavitatii uterine
OVAR DREPT:- 32/16mm - cu 2-3 foliculi c.m. mare 5.2 mm
OVAR STANG:-56/36mm cu formatiune chistica cu ...... mixta (chist hematic) cu dim. max. 39mm
OBS:- retrouterin in fs douglas lama de lichid cu H max -7mm
inttrauterin nu se obs. sac gestational.
recomandari: test de racina; reevaluare peste 7-10 zile.
Ce parere aveti despre aceste rezultate?
mi-a dat tratament cu duphaston si anticonceptionale( astea in cazul in care imi vine menstruatia ,deoarece eu am fost sa vad daca am ramas insarcinata.ma gandeam ca e posibil sa se vada ceva...macar saculetul gestational...acum ast pana pe data de 18 sa vedem daca o sa iau anticoncetionalele sau nu). va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cat de grav este acest chist. va multumesc

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 12 ani

Citeste despre ENDOMETRIOZA .

georgya22

acum 12 ani

mi-as dori ca medicul ginecolog de pe acest site sa isi dea o parere..multumesc anticipat

georgya22

acum 12 ani

am fost la doctor acum 2 zile si nu mai am chistul e posibil sa se fi resorbit? duphastonul am luat doar 4 zile ca nu ma simteam bine de la el si ac nu le-am luat si a trecut o luna de atunci si chistul nu mai este

georgiana317

acum 12 ani

???