Chist bartholin

Boli genitale feminine

Postata de remdev31 cu 8 ani in urma.

Buna ziua , am avut si eu si am si in prezent aceasta boala ce mi-a mancat zilele . A aparut prima data in partea dreapta , extrem de dureroasa ( numai putam merge) , am fost la doctor mi-a facut incizie ..dupa 3 luni a aparut din nou , am facut injectii si pana acum o luna nu am mai avut probleme. Acum o luna am fost la ginecolog deoarece simteam din nou chistul (2-3cm) si a spus ca trebuie operat . Ma internat , dar mi-a fost ingrozitor de frica de operatie , ca si scarba de spital asa ca am refuzat operatia, facand din nou incizie. Am 6 saptamani de cand am vazut incizia si am iesit din spital si acum 2 zile am avut primul contact sexual de dupa incizie. a fost dureros . in partea unde era chistul simteam durere , probabil in urma inciziei inca a ramas ceva acolo care ma incomodeaza groaznic. In prezent nu stiu ce sa fac , momentan nu sa mai umflat dar cand am contact sexual simt ceva ce ma incomodeaza.. presupun ca nu am ce sa fac sa scap de operatie nu ? :(

Raspunsuri (4)

mary321

acum 8 ani

daca tot ai chisturi, incearca sa iei contraceptive. daca nu-si fac treaba si este cazul de operatie, este bn sa te operezi, astfel risti sa ramai fara ovar. si dupa operatie, incearca sa faci repaus sexual macar o luna.

remdev31

acum 8 ani

nu am chisturi la ovare :D am undeva la intrarea in vagin , nu intravaginale .. da , daca am sa ajung la operatie , am sa fac pauza clar. Ms de raspuns oricum

bun

acum 8 ani

chistul bartolin apare DOAR in urma unei suferinte emotionale scurte sau lungi legata de sex: "sunt prea uscata" sau "prea umeda." Poate sa fie si o milisecunda de soc in care ai gandit asa (caci te-a durut sau ai fost deranjata la sex).
Corpul reactioneaza cu marirea glandei bartoline ca sa ajute si cand nu mai este nevoie ce a crescut in plus este dezmembrat din nou.
Apare si trece de la sine dar recidiveaza des daca conflictul asta se repeta.

remdev31

acum 8 ani

deci totul e pe psihic ? ultima data m-am gandit ca imi trece , ca nu am nimic .. ca numai apare , si a fost ok . Multumesc de sfat! chiar nu am mai auzit asta pana acum .