Chist 8-9cm- operatie?

Boli genitale feminine

Postata de aobanciu cu 10 ani in urma.

Am un chist pe care l-am monitorizat in ultimele 6 luni. Dimensiunea lui este aceeasi chiar daca am urmat tratament cu antibiotic 2 saptamani si tratament cu anticonceptionale 2 luni. Ultimul doctor mi-a spus ca nu tine de ovar, ca este un chist paraovarian si din cauza asta nu m-a ajutat in niciun fel tratamentul, ca nu exista tratament si ca cea mai buna varianta este sa il operez laparoscopic, ca este o operatie f usoara si ca nu are cu ce sa ma afecteze.
Am inteles ca poti ramane mai greu insarcinata daca te operezi. e adevarat? Dar daca chistul nu tine de ovar, cu ce ma poate afecta in privinta asta?

Raspunsuri (1)

Utilizator21554382682

acum 5 ani

E cam tarziu dar las aici experienta mea pt ca eu insami ma mai informez de pe acest forum si poate ajuta pe cineva.Doar ce m-am operat de 2 chisturi laparascopic. Aveam situatie similara: 2 chisturi paraovariene unul de 2 cm si celalt de 6 (ce se lipise de intestin). Singura metoda de a scapa de ele este chirurgia. Eu aaveam dureri mari si am vrut sa scap de ele rapid, din cauza lor fiindu-mi posibil afectata si fertilitatea. Ieri m-am operat. Dupa operatie timp de 20 min am avut ceva dureri dar au trecut rapid cu calmante. La ora 16 am terminat operatia iar la ora 20 ma limbam fara probleme prin salon. Astazi am fost externata, nu am dureri , merg bine dar e normal o oarecare jena sa o simti. Operatia in sine este foarte simpla si sfatul meu ar fi sa nu o amanati pt ca nu aveti de ce sa va faceti griji, este minim invaziva. Am 3 incizii mici una in buric(pe acolo s-a intrat si cate una in dreptul fiecarui ovar). Inainte de operatie a trebuit sa nu mananc nimic cu o zi inainte si sa beau niste prafuri pt a curata colonul, in ziua operatiei la fel doar lichide. Cum am spus, in aceasi seara eu am putut sa ma ridic din pat si sa merg fara probleme. Mi s-a dat concediu medical pt 7 zile (perioada de recuperare) timp in care tre sa evit sa fac efort dar mi s-a spus ca pot sa imi fac treburile prin casa(gatit, spalat doar sa nu exagerez). Nu sunt dr dar daca nu interveniti asupra lor chisturile pot creste in timp si veti ajunge la operatie dar nu se va mai putea interveni laparscopic, sfatul meu e sa nu asteptati. O prietena de a mea a facut operatie clasica si crede-ti-ma nu se compara durerea si timpu de recuperare cucea laparascopica. Prin operatie clasica ea a avut nevoie de 3 luni de recuperare pt a reveni la forma initiala pecand prin laparascopi 7-14 zile sunt suficiente.