Ce se intampla ???Ce ma fac ???

Boli genitale feminine

Postata de iszabella cu 14 ani in urma.

Pai ce se intampla cu secretia?de ce sa fac un test papanicolau ??? Si menstruatia s''a intamplat ca luna trecuta sa nu imi vine ..inainte sa imi incep viata sexuala ...posibil ca si acum sa se intample la fel ???sau posibil ca sa fie datorita transformarilor din organism ???datorita actului sexual ?...sa fiu insarcinata ? doamne fereste ..nu mi''as dori asa ceva ...adica la o adica poti ramane insarcinata si la primul act sexual ???off doamne ce ma mai fac ???Ajuta''ti''ma !!!!

Raspunsuri (2)

raluca

acum 14 ani

Prin testul Papanicolu se poate depista daca ai vre-o infectie, de aceea se face acest test.

Da, poti ramane insarcinata de la primul contact sexual daca nu te-ai protejat in nici un fel.

Dar dupa cum povestesti tu ai un ciclu neregulat, cu intarzieri mari, poate si de data aceasta sa-ti joace feste aceasta menstruatie.

Oricum, parerea mea ar fi sa mergi la un control ginecologic.

Bafta!!!

Alice70

acum 14 ani

Aparitia unei secretii vaginale este cauzata de obicei de o infectie. Ar trebui sa faci examenul citobacteriologic al secretiei vaginale sau cultura din secretia vaginala.
Testul Papanicolau nu e neaparat sa-l faci acum (dar nu-ti strica daca vrei sa-l faci)- acest test evidentiaza eventuale modificari ale tesutului de la nivelul colului uterin.
Fa-ti si un test de sarcina si alege o metoda contraceptiva (ideal una care sa te protejeze si de BTS - ex. prezervativul) pe care s-o folosesti de acum inainte. Numai bine!