ce sa fac?

Boli genitale feminine

Postata de bijoux1000 cu 13 ani in urma.

in urma cu 3 ani am fostdiagnosticata cu tromboza venoasa profunda.m-am operat.de at nu am mai avut proobleme.luna aceasta mi-a intarziat menstruatia 8 zile.am fost la medicul ginecolog si mi-a zis ca nu`s insarcinata si mi-a prescris utrogestan 100 mg 1 pastila la 12 h.am luat dejuna .intrebarea mea e : exista riscul sa imi reapara tromboflebita?sa continui sa iau sau le le opresc?va rog ajutati-ma

Raspunsuri (1)

Filipa

acum 13 ani

NU UTILIZAŢI UTROGESTAN, capsule moi pentru administrare orală sau vaginală în următoarele cazuri:

- hipersensibilitate la progesteron sau la oricare dintre excipienţii medicamentului;
- insuficienţă hepatică severă, în cazul administrării pe cale orală;
- hemoragii vaginale de cauză neprecizată;
- cancer de sân sau tumori benigne, diagnosticate sau suspectate;
- cancer al organelor genitale, diagnosticat sau suspectat;
- tromboflebită, boală tromboembolică, accident vascular cerebral, acute sau în antecedente;
- hematurie de cauză neprecizată.