ce problema am daca la inceputul masturbarii simt usturime si durere in vagin?

Boli genitale feminine

Postata de stefi cu 7 luni in urma.

la inceputul masturbarii in vagin simt o durere si usturime . aceasta durere trece dupa cateva minute si ma pot masturba in continuare . am vreo problema de sanatate , este normal acest lucru . tin sa mentionez ca produc destul lichid pentru lubrifiere , iar unghiile imi sunt taiate si pilite tot timpul

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Durerea si usturimea in timpul sau dupa masturbare pot fi cauzate de mai multi factori. Unele posibile cauze includ:

1. Frictiune excesiva: Daca nu folosesti suficient lubrifiant sau daca lubrifierea naturala nu este suficienta, poate aparea durerea si iritatia. In acest caz, poti incerca sa folosesti un lubrifiant pe baza de apa pentru a reduce frictiunea.

2. Alergii sau iritatii: Cateodata, substantele chimice din sapunuri, geluri de dus, lenjerie sau lubrifianti pot provoca reactii alergice sau iritatii la nivelul vaginului. Daca acesta este cazul, ar fi bine sa eviti utilizarea produselor care cauzeaza alergii sau iritatii si sa utilizezi produse naturale sau hipoalergenice.

3. Infectii: Anumite infectii pot provoca durere si disconfort in vagin. Daca observi si alte simptome, cum ar fi secretii neobisnuite, arsura sau mancarime persistenta, este recomandat sa consulti un medic ginecolog pentru a primi un diagnostic si un tratament adecvat.

Este important sa acorzi atentie semnalelor pe care corpul ti le transmite si sa consulti un medic daca experimentezi durere sau disconfort persistent in timpul sau dupa masturbare. Un medic poate evalua situatia ta in detaliu si poate oferi sfaturi si tratament personalizate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-masturbarea-o-problemai_17907