Ce inseamna uter cu multiple calcificari la nivelul parametrelor??

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11699793631 cu 3 luni in urma.

Buna seara !
Mama mea in varsta de 70 de ani , a efectuat un Ct.
La uter ii apare: uter in avf ,involuat ,cu multiple calcificari la nivelul parametrelor.
Loje ovariene libere.
Imi poate spune si mie cineva , va rog frumos ce inseamna?
Ct ul l am facut la recomandarea unui doctor urolog.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Calcificarile la nivelul parametrelor pot sa reprezinte depozite de calciu la nivelul tesuturilor din jurul uterului. Aceasta poate fi o situatie intalnita adesea la persoanele varstnice si nu este neaparat un semn de alarma.

Uterul in avf (anta, verso, flexum) inseamna ca el este inclinat inainte, ceea ce este considerat normal. "Involuat" inseamna ca uterul s-a micsorat in dimensiuni, lucru care este de asemenea normal la varsta de 70 de ani, datorita menopauzei.

De asemenea, observatia "loje ovariene libere" inseamna ca nu exista nicio revarsare de lichid sau alte anomalii in acea zona.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-simptome-substitutie-hormonala-tratament-alternativ_1007
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza_1043