ce fac cu trompele?

Boli genitale feminine

Postata de luminitas81 cu 13 ani in urma.

acum 4 ani am avut o trompa infundata,acum ambele sunt pline cu lichid(hidrosalpinx bilateral)dr mi-a recomandat sa le extirpe,dar imi este frica,nu de operatia in sine,numai gandul ca o sa raman fara ele ma infioreaza.Oricum si cu ele tot nu pot ramane insarcinata(ceea ce imi doresc de 9 ani) si mi-a propus dr sa facem Fiv.Spuneti ce sa fac,sunt tare derutata.Sa le scot sau nu?

Raspunsuri (11)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

chiar daca vi se vor extirpa trompele, puteti ramane ulterior insarcinata prin FIV. din cate inteleg, pana acum oricum nu ati reusit sa ramaneti insarcinata, iar daca fara extirparea trompelor nu poate fi tratata boala de care suferiti nu veti putea ramane insarcinata oricum pana nu urmati aceasta procedura. daca tot aveti indoieli, repetati investigatiile facute pana acum (histerosalpingografie, laparoscopie) si apoi luati o decizie.

va urez o seara buna

luminitas81

acum 13 ani

domnule doctor,va multumesc pentru sfat,si vreau sa va spun ca am facut histerosonografie de unde a rezultat ca trompa dreapta dilatata 5,9 mm si trompa stg 6 mm.Laparoscopie am facut acum 6 ani.va mai intreb un lucru:prin produsele de apiterapie nu se poate rezolva aceasta problema(hidrosalpinx)?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

din cate stiu, boala dumneavoastra nu poate fi vindecata prin aceste asa zise terapii. acestea au un rol important, si inca nu se cunosc toate efectele, dar din cate stiu, boala dumneavoastra nu este inclusa la succesele apiterapiei

va urez o zi buna

teodora

acum 12 ani

buna ziua domnu dr am o fetita de 14 ani are diabet tip 1 de 4 ani face insulina si in urma unui ecograf ia esit ca are chist pe ovaru drept de 5 cm si trompa dreapta are hidrosalpihxdr mia recomandat sa o operez nu avrut sami dea tratament va rog frumos sami dati un sfat cesa fac ajutatima va multumesc

teodora

acum 12 ani

domnu dr vreau sa stiu ise scoate ovar trompita va rog frumos sami spuneti

mariana

acum 12 ani

buna ziua.as vrea sa-mi ziceti de la ce se produce lichidul acesta.si eu am trompa plina cu lichid.ce se poate face?
nu mai pot avea copii?
voi avea probleme in legatura cu sarcina?
var rog sa imi raspundeti sunt cu morlalu la pamant

Loredana

acum 10 ani

Buna am si eu o intrebare acum cateva luni mi-au gasit o trompa cu lichid eu sant in Barcelona si medicul de aici mía spus sa ast sa ma sune sa ma opereze dar miau zis k intrun an o sa ma sune pt k lista e lunga la spital si eu vroiam sa stiu daca mío astupa dupaia pot sa raman insarcinata pt k cealanta trompa o am buna...si vroiam sa stiu k daca o trompa e buna si una cu lichid poate sa mi se duca lichidul si la cea buna...,,va rog sa ma ajutati cu orcine sau daca ati avut ceva asemator si ati ramas grávida

Roxy

acum 10 ani

Buna Loredana eu sunt in valencia si mie mi-au spus aici ca am o trompa dreapta plinca cu liquid ovarele sunt f bune.astept sa ma opereze dar sa sti ca nu dureaza un an.eu am fost la un dr particular si mi-am facut analize si mi-a spus ce am am intrebat cat ma costa particular si e f mult si cum eu sunt asigurata medical a zis ca sa ma operez in spital de moment toate astea a durat cica 2luni.acum ast sa ma cheme la operatie ma vazut si anestezistu si a zis ca in scurt timp ma opereaza cam 3 luni.tu intereseazate bine ce stiu ca trebuie sa scoata trompa daca vrei sa faci un copil in viitor.daca vrei iti las id meu de mess si vorbim sa-ti spun cum a fost. [email protected]. Pup si ai grija de tine

ecaterina

acum 8 ani

buna ziua nu de mult am aflat ca o trompa nu functioneaza dar a doua are licid medicul ma sfatuit sa mi le scoata si sami faca FIV sint sanse de a ramine insarcinata

mihaela

acum 8 ani

Buna .si eu am fost dianosticata cu hidrosalpinx la ambele trompele.

Lila

acum 7 ani

Buna fetelor! Si eu ma confront cu aceeasi problema,nu stiu ce sa fac sa le scot sau sa le pun clipsuri pt a nu imi afecta FIV-ul.Voi ce ati facut pana la urma?Ati incercat FIV/?