ccredeti ca am luat o ciuperca sau e o simpla iritatie?

Boli genitale feminine

Postata de anettka cu 12 ani in urma.

buna ziua! sun insarcinata in sapatamana a 23-a saptamana trecuta am cumparat o hartie igienica la bucata si dupa ce am folosit aproape una intreaga am inceput sa am probleme de iritatie si de mancarime .Nu am mai avut contact sexual de inainte sa-mi apara mancarimile deci nu poate fi aceasta cauza. In jurul organului genital am niste mancarimi persistente si zona este rosie, tin sa mentionez ca doar in exterior am mancarimi si nu persista pe toata ziua mai accentuat dimineata si seara si stiu ca nu e indicat sa folosesc creme sau ceaiuri trebuie sa merg la ginecolog dupa data de 22 la control si nu prea a-si dori sa merg mai repede, ma puteti ajuta? credeti ca este o infectie? pot sa ma spal cu musatel sau cel putin ajuta la ceva?
va multumesc mult de tot!

Raspunsuri (2)

laura

acum 12 ani

Posibil sa fie candidoza vaginala,de obicei mai apare si pe timpul sarcinii,o imunitate scazuta,lenjerie sintetica,dupa tratament cu antibiotice,anumite substante care ajung prin zona,deci o face si propriul organism,puteti sa va spalati si cu musetel,sau bicarbonat dizolvat in apa..dar trebuie neaparat sa ajungeti la medic,sa va dea un tratament permis in sarcina..

anettka

acum 12 ani

multumesc laura !