Cat poate intarzia menstruatia in cazul dismenoreei?

Boli genitale feminine

Postata de aGirl cu 12 ani in urma.

Zilele trecute, mai exact pe data de 5 am inceput sa am simptomele dismenoreei, am fost la medic in data de 7, mi-a dat tratament, durerea a disparut, si cea din zona genitala si cea din zona lombara, insa ar trebui sa imi vina menstruatia si nu stiu cand se va inatampla. Daca nu ar fi aparut aceasta dismenoree, ar fi trebuit sa imi vina in jurul datei de 6 pana pe 10, insa pana acum nimic.
As vrea sa stiu cam cand e posibil sa imi vina.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

dismenoreea este o menstruatie insotita de dureri cu sau fara simptome neurovegetative (greturi, varsaturi, diaree, hipotensiune, lipotimie-lesin, dureri de cap). cauzele sunt multiple: dezechilibre intre secretiile de estrogeni si progesteron, distonii neurovegetative, malformatii uterine, inflamatiile cronice, polip cervical, apendicita cronica, endometrioza. ar fi necesara o evaluare ginecologica pentru diagnosticul si tratamentul dismenoreei.