care este rezultatul corect?

Boli genitale feminine

Postata de Eniko-Rozalia cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 8 ani si 6 luni.In urma cu o luna am observat pete maronii pe chiloteii ei la interval de 2-3 zile.Am dus-o la un medic ginecolog si in urma prelevarii unei probe de pe vulva am aflat rezultatul de la laborator: infectie cu E. Coli. Medicul ginecolog i-a prescris CEFTRIAXONE sau GENTAMICINA. Medicul de familie insa ne-a mai recomandat efectuarea coproculturii si uroculturii. Rezultatele sunt: urocultura - steril si coprocultura - negativ.Intrebarile mele sunt :1. Pot fi ambele rezultate corecte?
2 .Ce sa fac in continuare? Sa-i cumpar tratamentul prescris de medicul ginecolog sau ar mai fi necesare alte analize?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Escherichia coli este un germene care se întîlneşte la nivelul tubului intestinal uman şi care devine patogen (poate produce infecţii, în special infecţii de tip urinar) în anumite condiţii precum: în caz ce scădere imunitară sau suprainfecţie bacteriană. În cazul în care atât examenul de urocultură cât şi cel de coprocultură au fost sterile, aş recomanda efectuarea unei noi uroculturi şi coproculturi, dar în cadrul altui laborator de analize (pentru a putea compara rezultatele analizelor). Până atunci însă ar fi recomandat să urmaţi sfatul medicului ginecolog şi să administraţi tratamentul stabilit în urma efectuării antibiogramei